• Dzisiaj jest 20 stycznia 2020 r.
  • Jest to 19 dzień roku.
  • Do końca roku pozostało 347 dni.
  • Losowy cytat
  • "Kto miłości nie zna, ten żyje szczęśliwy, i noc ma spokojną, i dzień nietęskliwy."
  • Adam Mickiewicz

Dodany: 2012-03-01 11:24:01
 

Dziadek do orzechówJednym z najbardziej rozpoznawalnych baletów Piotra Czajkowskiego prócz Jeziora łabędziego jest oczywiście Dziadek do orzechów.

 

Ten składający się z dwóch aktów balet to nie tylko przeniesienie realiów rzeczywistości do bajkowego świata za przyczyną tytułowego dziadka do orzechów ale również możliwość poznania czym tak naprawdę są i do czego baletki oraz strój baletowy. Sztuka rozpoczyna się od sceny z której zbierają się goście na przyjęciu w domu radcy i jego żony. W zamkniętym pokoju znajduje się pięknie ubrana choinka która jednak jest skrywana za jego drzwiami. W chwili pojawienia się wszystkich gości ubranych nie tylko w baletki lecz również odpowiednie stroje baletowe gości ojoj zostaje otwarty i rozpoczyna się rozpakowywanie prezentów. Głowna bohaterka trzymając w dłoniach lalkę dostrzega drewnianą zabawkę tytułowego dziadka do orzechów.

 

Od tej chwil przebieg zdarzeń jest dosyć zaskakujący. Nie ulega przy tym wątpliwości, że taniec wymaga odpowiedniego obuwia – baletki, w których poruszają się tancerze to oczywiście dopiero wstęp. Konieczny jest odpowiedni strój, który jeszcze dobitniej będzie w stanie podkreślić znaczenie widowiska.

 .

Dodaj nowy komentarz do artykułu Dziadek do orzechów
Nick: